piektdiena, 2013. gada 31. maijs

Veronika grib mirt

  Ja nepaiet ne divas dienas un grāmata ir pabeigta zinu- bija īstā!:)


 Pirms manis šādus pētījumus veikuši daudzi zinātnieki un nonākuši pie secinājuma, ka normālība ir tikai un vienīgi kopīgas vienošanās jautājums. Proti, ja lielākā daļa cilvēku kaut ko uzskata par pareizu, tad ar laiku tiek pieņemts, ka tā tas arī ir.
     Daudzu lietu kārtību nosaka cilvēka veselais saprāts. Piemēram, pogu novietošana krekla priekšpusē ir elementāras loģikas jautājums, jo sānos tās aizpogāt būtu apgrūtinoši, bet aizmugurē- neiespējami.
Tomēr ir daudz tādu gadījumu, kad šis vai tas iesakņojas tikai tāpēc, ka cilvēki jaunievedumiem tic- un tic arvien vairāk. Vai tu esi kādreiz iedomājies, kāpēc rakstāmmašīnas taustiņi izvietoti noteiktā secībā?
    -Nē.
    -Mēs to saucam par QWERTY klaviatūru, jo šādā secībā izvietoti burtu pirmajā rindā. Reiz es painteresējos kāpēc kārtība ir tieši šāda un atradu atbildi. Pirmo rakstāmmašīnu izgudroja Kristofers Šols 1873. gadā, lai uzlabotu kaligrāfiju. Bet radās sarežģījumi: ja cilvēks rakstīja ļoti ātri, burtu stienīši saķērās un mašīna apstājās. Tad Šols izgudroja šo īpašo OWRTY klaviatūru, kas rakstītāju piespieda rakstīt lēnāk.
    -Es tam neticu.
    -Bet tā ir patiesība. Un sagadījās, ka remingtons, kas tolaik vadīja šujmašīnu ražotni, savām pirmajām rakstāmmašīnām arī izvēlējās QWERTY klaviatūru. Tas nozīmē, ka arvien vairāk cilvēku bija spiesti apgūt šo sistēmu un arvien vairāk kompāniju savās ražotnēs ieviesa šo īpašo klaviatūru, līdz tā kļuva par vienīfo pieejamo modeli. Es atkārtoju: rakstāmmasīnas un datoru klaviatūras radītas tā, lai cilvēki rakstītu lēnāk, nevis ātrāk. Saproti? Ja samainīsim burtus vietām, neviens tādu mašīnu nepirks.
     Kad Mari pirmoreiz ieraudzija klaviatūru, vienīgā doma, kas ienāca prātā, bija: kāpēc burti nav alfabēta secībā? Taču šī doma kā nāca, tā pazuda- marko bija pārliecināta, ka šis ir labākais iespējamais izvietojums, lai cilvēki varētu ātri rakstīt.
     -Vai esi bijusi Florencē?
     -Nē.
     -Tad aizbrauc, tas nav tālu! Florences katedrālē atrodas brīnišķīgs pulkstenis, ko 1443. gadā veidojis Paulu Učello. šim pulkstenim piemīt kāda būtiksa īpatnība: tas rāda pareizu laiku gluži kā citi pulksteņi, bet tā rādītāji griežas uz pretējo pusi, nekā mēs esam raduši redzēt!
     -Un kāds tam visam sakars ar manu slimību?
     -Es tūlīt būšu pie tā nonācis. Paulu Učello, radīdams savu pulksteni, nebūt negribēja izcelties ar orģinalitāti- tajos laikos šādi pulksteņi bija tik pat parasta parādība kā tie, kuru rādītāji kustas mums pierastā virzienā. dažu nezināmu iemeslu dēļ- varbūt tādēļ, ka hercogs, kura pulksteņa rādītājs kustējās "pareizi", nolēma, ka šis ir vienīgais pareizais virziens, un Učello pulksteņus uzskatīja par novirzīšanos no normas, par vājprātu.
     Doktors Igors apklusa. bet viņš zināja, ka Mari uzmanīgi seko viņa domu gaitai.
     -Un tagad par tavu slimību. ikviena cilvēciska būtne ir unikāla, tai ir savas individuālas īpašības, instinkti, katrs savādāk izklaidējas un meklē piedzīvojumus. Taču sabiedrība mums vienmēr uzspiedusi kolektīvas uzvedības normas, un cilvēki allaš nomocīju;sies ar jautājumu, kāpēc jārīkojas tieši tā, nevis savādāk. Cilvēki gluži vienkārši pieņem kādu rīcības modeli- gluži tāpat kā mšīnrakstītāji QWERTY klaviatūru pieņēma kā vislabāko variantu. vai tu saprastu cilvēku, kurš jautātu, kāpēc pulksteņa rādītājiem jākustas tā, kā tie kustas, nevis pretējā virzienā?
     -Nē.
     -Un, ja kāds arī jautātu, visticamāk, tu sa'ņemtu atbildi: tu esi jucis! Ja šis cilvēks būtu neatlaidīgs, tiktu meklēti saprātīgi izskaidrojumi, bet- tāds ir tikai viens, tas, ko es minēju, un ļaudis steigšus mainītu sarunas tematu.
     Atgriezīsimies pie tava jautājuma.
     -Vai es esmu vesela?
     -Nē. tu esi cilvēks, kas atšķiras no citiem, bet grib būt tāds pats kā pārējie. Un, manuprāt, tā ir nopietna slimība.
     -Vai būt atšķirīgai ir nopietna slimība?
     -Nopietna slimība ir gribēt būt līdzīgam citiem. Tas patiešām ir ļoti nopietni, jo runā retij dabai, pārkāpj Dieva lukumus- nevienā pasaules mežā tu neatradīsi divas līdzīgas lapas. Bet tu domā, ka būt atšķirīgai nozīmē būt trakai..

1 komentārs: